2010 The Music Producers Guild Awards Winners
페이지 정보
본문
01) Producer of the Year, sponsored by The BPI BRITS 2010
WINNER : Paul Epworth
Shortlist: Jim Abbiss, Paul Epworth, Ethan Johns, Steve Lillywhite
02) Recording Engineer of the Year, sponsored by Prism Sound
WINNER : Mick Glossop
Shortlist: Haydn Bendall, Mick Glossop, Tony Platt
03) Mix Engineer of the Year, sponsored by Avid
WINNER : Cenzo Townshend
Shortlist: Andy Bradfield, Mark ‘Spike’ Stent, Cenzo Townshend
04) Mastering Engineer of the Year, sponsored by SADiE
WINNER : Tony Cousins (Metropolis Mastering)
Shortlist: Tony Cousins, Ray Staff, Tim Young
05) International Producer of the Year, sponsored by Focusrite
WINNER : Rick Rubin
Shortlist: T-Bone Burnett, Brendan O’Brien, Rick Rubin
06) Live album of the Year, sponsored by Shure
WINNER : Van Morrison – Astral Weeks, Live at the Hollywood Bowl
Shortlist: Buena Vista Social Club – At Carnegie Hall, Eric Clapton and Steve Winwood – Live at Madison Square Garden, Van Morrison Astral Weeks – Live at the Hollywood Bowl
07) UK Album of the Year 09
WINNER : Dizzee Rascal – Tongue N Cheek
Shortlist: Dizzee Rascal – Toungue N’Cheek, Florence & The Machine - Lungs, Muse – The Resistance
08) UK Single of the Year 09
WINNER : Muse – Uprising
Shortlist: Bat For Lashes – Daniel, Florence & The Machine – Rabbit Heart, Muse – Uprising
09) The Joe Meek Award for Innovation in Production, sponsored by Joe Meek, by PMI Audio
WINNER : Les Paul
10) Re-mixer of the Year
WINNER : Simian Mobile Disco (James Ford & Jas Shaw)
Shortlist: Simian Mobile Disco (James Ford & Jas Shaw), SixToes, Skream (Oliver Jones), The Go! Team
11) Breakthrough Producer of the Year, sponsored by Deep Recording Studios
WINNER : Paul Savage
Shortlist: Carl Bown, Jason Boshoff, Paul Savage
12) Breakthrough Engineer of the Year, sponsored by TL Audio
WINNER : Mark Rankin
Shortlist: Mark Rankin, Jimmy Robertson, Paul Savage
13) Best Studio, sponsored by Robertson Taylor
WINNER : Kore Studios
Shortlist: AIR Lyndhurst, British Grove Studios, Kore Studio, Livingston Studios
14) Outstanding Contribution to UK Music - sponsored by PPL
WINNER : Chris Blackwell
15) Unsung Hero – sponsored by Alchemea
WINNER : Chris Jenkins, Solid State Logic
WINNER : Paul Epworth
Shortlist: Jim Abbiss, Paul Epworth, Ethan Johns, Steve Lillywhite
02) Recording Engineer of the Year, sponsored by Prism Sound
WINNER : Mick Glossop
Shortlist: Haydn Bendall, Mick Glossop, Tony Platt
03) Mix Engineer of the Year, sponsored by Avid
WINNER : Cenzo Townshend
Shortlist: Andy Bradfield, Mark ‘Spike’ Stent, Cenzo Townshend
04) Mastering Engineer of the Year, sponsored by SADiE
WINNER : Tony Cousins (Metropolis Mastering)
Shortlist: Tony Cousins, Ray Staff, Tim Young
05) International Producer of the Year, sponsored by Focusrite
WINNER : Rick Rubin
Shortlist: T-Bone Burnett, Brendan O’Brien, Rick Rubin
06) Live album of the Year, sponsored by Shure
WINNER : Van Morrison – Astral Weeks, Live at the Hollywood Bowl
Shortlist: Buena Vista Social Club – At Carnegie Hall, Eric Clapton and Steve Winwood – Live at Madison Square Garden, Van Morrison Astral Weeks – Live at the Hollywood Bowl
07) UK Album of the Year 09
WINNER : Dizzee Rascal – Tongue N Cheek
Shortlist: Dizzee Rascal – Toungue N’Cheek, Florence & The Machine - Lungs, Muse – The Resistance
08) UK Single of the Year 09
WINNER : Muse – Uprising
Shortlist: Bat For Lashes – Daniel, Florence & The Machine – Rabbit Heart, Muse – Uprising
09) The Joe Meek Award for Innovation in Production, sponsored by Joe Meek, by PMI Audio
WINNER : Les Paul
10) Re-mixer of the Year
WINNER : Simian Mobile Disco (James Ford & Jas Shaw)
Shortlist: Simian Mobile Disco (James Ford & Jas Shaw), SixToes, Skream (Oliver Jones), The Go! Team
11) Breakthrough Producer of the Year, sponsored by Deep Recording Studios
WINNER : Paul Savage
Shortlist: Carl Bown, Jason Boshoff, Paul Savage
12) Breakthrough Engineer of the Year, sponsored by TL Audio
WINNER : Mark Rankin
Shortlist: Mark Rankin, Jimmy Robertson, Paul Savage
13) Best Studio, sponsored by Robertson Taylor
WINNER : Kore Studios
Shortlist: AIR Lyndhurst, British Grove Studios, Kore Studio, Livingston Studios
14) Outstanding Contribution to UK Music - sponsored by PPL
WINNER : Chris Blackwell
15) Unsung Hero – sponsored by Alchemea
WINNER : Chris Jenkins, Solid State Logic
회원서명
SIGNATUREHello.